пʼятниця, 13 жовтня 2023 р.

Самостійна позааудиторна робота здобувачів освіти. Інформаційний пошук в Інтернеті.


Під час використання пошукових систем Інтернету найважливішим є точність і коректність пошукового запиту, а також знання щодо використання можливостей розширеного пошуку, спеціальних символів для управління цим пошуком, особливостей назви відповідних сайтів тощо. Існують три основні способи пошуку інформації в Інтернеті:

1. Зазначення адреси сторінки: це найшвидший спосіб пошуку, але його можна використовувати тільки в тому випадку, якщо точно відома адреса документа або сайту, де розташований документ.

2. Перехід за гіперпосиланням: це найменш зручний спосіб, бо з його допомогою можна шукати документи, тільки близькі за змістом поточного документа.

3. Звернення до пошукової системи: використання спеціальних пошукових систем, коли результатом виконання запиту є перелік посилань на вебсторінки, поруч з якими надаються задані текстові фрагменти. Найбільш відомі пошукові системи: Google, Bing, Yahoo!та ін.

Основні правила пошуку інформації в Інтернеті:

1. Чим простіше, тим краще: запити мають бути простими, не вводьте занадто довгих пошукових запитів, адже це скорочує сферу пошуку і можна пропустити важливу інформацію.

2. Використовуйте інформативні слова, які з найбільшою ймовірністю можуть бути присутніми на сторінці, що знайдена, уникайте загальних фраз і маловживаних синонімів.

3. Використовуйте якомога менше слів:кожне слово в запиті має слугувати для звуження і уточнення сфери пошуку.

4. Застосовуйте правила й спеціально розроблені мови пошукових запитів.

5. Використовуйте різні пошукові системи для різних видів пошукових запитів. Типи пошукових запитів: - навігаційні запити – це такі запити, метою яких є пошук певного місця в Інтернеті. Наприклад, сайт фірми або сайт нещодавно відвіданого форуму, пошук посилання на блог; - інформаційні запити – такі запити вводять, якщо хочуть отримати певні відомості або знайти потрібну інформацію в Інтернеті.

Правила пошуку в GOOGLE. Сьогодні користуватися Інтернетом вміє навіть дитина, а Google – один із найвідоміших помічників у пошуку необхідної інформації. Але коли ми вводимо в пошукову систему певне слово чи фразу, ми стикаємося з тим, що нам доводиться витрачати свій час на відкидання зайвого серед тисячі непотрібних сайтів. У Google існують певні правила пошуку. Надрукуйте фразу або слово в лапках – і Google буде шукати вебсторінки, де є саме така фраза (форма слова) Як знайти цитату, у якій пропущено слово? Візьміть усю цитату в лапки, а замість пропущеного слова поставте зірочку – *. Цитата знайдеться разом із забутим словом.  Як знайти декілька будьяких слів? Надрукуйте всі варіанти через вертикальний слеш: |. Google буде шукати документи з будь-яким із цих слів. Як знайти слова в межах одного речення? Використовуйте оператор з красивим ім’ям «амперсанд» – &. Якщо з’єднати слова амперсандом, Google знайде документи, де ці слова стоять в одному реченні. Як знайти документ, що містить певне слово? Поставте перед потрібним словом знак плюс, але не відділяйте його від слова пробілом. До запиту можна включити кілька обов’язкових слів, ставлячи перед кожним знак плюс. Як виключити слово з пошуку? Напишіть запит, а далі напишіть слово (слова), які ви не хочете бачити у відповідях, поставивши мінус без пробілу перед цим словом або перед кожним словом, якщо їх декілька Як шукати на певному сайті? Для цього використовують оператор site. Він дає змогу прямо в запиті вказати сайт, на якому потрібно шукати. Як знайти подібний сайт? Для цього використовують оператор related. Він дає змогу знайти сайт подібний заданому. На початку пишуть слово-оператор, далі ставлять двокрапку й назву сайту, подібну до того, який необхідно знайти. Як шукати документи певного типу? Для цього використовують оператор mime. Поставте mime після запиту, двокрапку і потім без пробілу – тип документа, який вам потрібен. Наприклад, pdf або doc. Як шукати на сайтах певною мовою? За допомогою оператора lang. Після lang потрібно поставити двокрапку і написати, якою мовою вам потрібні документи. Якщо це українська мова, то потрібно вказати ua, французька – fr, тощо. Існує ще багато особливостей, які спрощують пошук і які самотужки можна знайти, використовуючи наведені правила, наприклад: Секрети пошуку в Google. 


((С) Горбань Г. О. Самостійна робота здобувача освіти:

освітня програма «Психологія» : навчально-методичний

                                                                                                                                                                           посібник для здобувачів вищої освіти)

Немає коментарів:

Дописати коментар